Friesland - 24-11-2021

 

Column

Sake P. Roodbergen

 

In ons land komt een aantal verschillende zwaansoorten voor. De bekendste is natuurlijk de Knobbelzwaan. Wij kennen hem allemaal: rode snavel en zwarte knobbel boven op die snavel; bij het mannetje groter dan bij het vrouwtje. De Knobbelzwaan komt oorspronkelijk niet uit ons eigen land; het is een ingevoerde vogel. Maar wel al heel lang geleden. Zo lang dat het heel gewoon was op om beide kanten van het ouderwetse boerderijdak een swanneboerd te plaatsen. Nu is de Knobbelzwaan een algemene broedvogel in ons land. In zachte winters is de Knobbelzwaan in grote aantallen te zien in ons boerenland.

 

Een tweede, uitgesproken zeldzame zwanensoort is de Wilde zwaan (zie foto), een trekvogel. Typisch voor deze grote zwaan is zijn rechte, lange hals. Het lijf is wat slanker dan dat van onze Knobbelzwaan. De gele snavel van de Wilde zwaan een opvallend kenmerk. Het geel is een ruitvormig gedeelte; de punt van de snavel is zwart. In onze provincie is een broedgeval van de Wilde zwaan een zeldzame gebeurtenis. Zijn roep doet denken aan het trompetterachtige geluid van de Kraanvogel.

 

De derde soort zwaan die even genoemd moet worden is de Kleine zwaan (Cygnus bewickii). Ook dit is een trekvogel. Hij arriveert al in september uit het hoge noorden en verblijft ’s winters aardig talrijk in het Lauwersmeer. Ook deze zwanensoort heeft een geel met zwarte snavel.

 

Een laatste zwaan in ons land is de Zwarte zwaan (Cygnus atrata). Deze opvallende watervogel komt oorspronkelijk uit Australië en Nieuw Zeeland. Hij is ingevoerd als siervogel in vogelparken en daaruit dikwijls ontsnapt. Tussen Grou en Akkrum wordt al jarenlang een paartje van deze exoot gezien dat daar ook broedt. Ze kunnen het hele jaar door broeden, zoals ook in hun oorspronkelijke verspreidingsgebied normaal was.

 

 

Foto: FranciscusKoopman; tekst: Sake P. Roodbergen

 

 

Columns Sake P. Roodbergen

 

 

 

Naar overzicht

Laatste nieuws

Meer Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER demonstratie-bij-workshop-ggg-
14 oktober 2025

Workshop GGG koken in Grou

LEES MEER 1000026457
14 oktober 2025

Nieuwe naam voor museum in beweging: Museum De Waach Aldeboarn

LEES MEER 2025-sept
1 oktober 2025

Veilingnieuws van Frits Wilde Veilingen

LEES MEER img2112
1 oktober 2025

Vanavond aanschuiven bij een dorpsgenoot?

LEES MEER afbeelding1
19 september 2025

Vredesweek 20 t/m 28 september

LEES MEER annemiek-leo-en-jaapmiek-and-m
19 september 2025

Minnewit

Columns

Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER foto-column-weer-en-afscheid-o
1 oktober 2025

Weer en afscheid: een onvoorspelbare combinatie

LEES MEER img7280
1 oktober 2025

Energiewinst optimaal inregelen CV-installatie

LEES MEER img5256bvanoyenlr
1 oktober 2025

Opende (9,5 km)

LEES MEER schermafbeelding-2025-04-29-om
1 oktober 2025

De 4 soorten werknemers. In welke categorie val jij?

LEES MEER mirjam-bos-2
1 oktober 2025

Ondernemingsrecht: nieuwe mogelijkheden!

LEES MEER afbeelding-van-whatsapp-op-202
1 oktober 2025

Bloei in Reduzum

LEES MEER portretfoto-leo-boermans
17 september 2025

Een uitvaartondernemer op de beurs – waarom eigenlijk?

LEES MEER foto-column-september-
17 september 2025

'Goedemorgen, Dierenartsenpraktijk Grou, waarmee kan ik u helpen?

LEES MEER wittehalvemaanzweefvliegzweefv
17 september 2025

Unsjoch of moai

Over ons

Drukwerk en een website zijn het visitekaartje van uw onderneming. Of het nu gaat om kranten, folders, brieven, huisstijl of direct marketing. Als Media bedrijf weten wij dat en kunnen wij dit voor u verzorgen. Van opmaak, vormgeving, drukken tot en met distributie. Desgewenst kunt u de volledige verzorging van uw flyers of geadresseerd drukwerk aan ons uitbesteden.

Vragen?

Bel ons, stuur een e-mail of laat u terugbellen:

MiddelPunt Media

  • Vormgeving
  • Bestickering
  • Webdesign
  • Drukwerk
  • Verspreiding

 

Offerte aanvragen