Friesland - 08-07-2025

 

Column

Bouwe de Boer

Projectleider
Freonen Fan FossylFrij Fryslân
info@freonen.nl

 

Meer dan 200 bedrijven in Friesland zitten momenteel klem door netcongestie. Het elektriciteitsnet kan de vraag niet meer aan: zonnepanelen terugleveren lukt niet, laadpalen lopen vast, nieuwe productielijnen komen niet op gang. Het is frustrerend, zeker voor ondernemers die juist willen verduurzamen en groeien.

 

Toch, als er ergens mensen wonen die niet bij de pakken neerzitten, dan zijn het de Friezen. Problemen zijn hier uitdagingen. Die houding biedt ook nu perspectief, want er zijn oplossingen — zowel voor de korte als voor de langere termijn.

 

Op korte termijn kunnen bedrijven slimmer samenwerken, bijvoorbeeld door lokale energiedelen. Via zogeheten energy hubs kunnen bedrijven en particulieren hun opwek en verbruik beter op elkaar afstemmen. Ook het installeren van batterijen om opgewekte energie tijdelijk op te slaan kan al snel verlichting bieden. Daarnaast kunnen bedrijven hun piekverbruik spreiden in de tijd, zodat het net minder wordt belast.

 

De Provinciebestuurders krijgen ook steeds meer door, dat er meer en meer economische schade optreedt. Gedeputeerde Sybe Knol heeft dan ook de deur opengezet voor meer windmolens en zonne-energie. Daarmee kan de energie worden opgewekt op de plaats waar het gebruikt wordt. Minder transport van stroom, dus minder kabels nodig.

 

Voor de langere termijn moeten de kabels en stations echt worden verzwaard. Dat kost tijd, mensen en geld, maar is onvermijdelijk. Ook kunnen ondernemers zich voorbereiden op flexibele energiecontracten, waarbij machines pas draaien als het net ruimte heeft. Slimme software, kunstmatige intelligentie en voorspellende data-analyse zullen helpen om dat efficiënt te regelen.

 

De Friese mentaliteit is niet voor niets beroemd: dóórzetten, schouders eronder, en vooral samen de schouders eronder. Met die instelling kan Friesland juist vooroplopen in een nieuwe, slimme energie-economie. Dat lijkt me een prachtig vooruitzicht — want problemen oplossen zit de Friezen in het bloed. Fryslân kampioen in Circulair bouwen? Dat kan ook op het gebied van stroomvoorziening!

 


Columns Bouwe de Boer

Naar overzicht

Laatste nieuws

Meer Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER schermafbeelding-2026-03-10-om
10-03-2026

Fûgelwacht Akkrum 2026

LEES MEER 1
10-03-2026

Zaterdag 14 maart Huldiging Marijke Groenewoud in Grou

LEES MEER buterbrea
10-03-2026

Meesterkok Albert Kooy en Restaurant WeidumerHout starten De Nieuwe Friese Keuken

LEES MEER fbimg1771230765798
25-02-2026

Stichting Kinderkledingbank Midden Friesland stopt na 18 jaar

LEES MEER frissewind21adva5feb26c
25-02-2026

Nieuwe politieke partij: Frisse Wind 21

LEES MEER de-grou-mobyl
10-02-2026

Leerlingen Sevenwolden Grou halen € 2.500,- op voor De Grou Mobyl! GROU

Columns

Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER adobestock249291008
10-03-2026

Ziek zijn past niet in mijn agenda

LEES MEER foto-column-maart-2026
10-03-2026

Zelfs nu nog verrassingen

LEES MEER grotezilverreigerdeelen250913p
10-03-2026

Grutte Wite Reager

LEES MEER foto-uitvaartbus
25-02-2026

De laatste gezamenlijke reis

LEES MEER simon-woonkajuit
25-02-2026

De trap: van vergeten doorgang naar blikvanger

LEES MEER mirjam-bos-2
25-02-2026

Wetsvoorstel nieuwe Pachtwet

LEES MEER schermafbeelding-2025-04-29-om
25-02-2026

We investeren in mensen?

LEES MEER dsc8794bvanoyenlr
25-02-2026

Jelsum en Cornjum (7,5 km)

LEES MEER 2026-02-17-kuierpaad-jirnsumer
25-02-2026

De boer en it Kuierpaad, hoe rint dat?

Over ons

Drukwerk en een website zijn het visitekaartje van uw onderneming. Of het nu gaat om kranten, folders, brieven, huisstijl of direct marketing. Als Media bedrijf weten wij dat en kunnen wij dit voor u verzorgen. Van opmaak, vormgeving, drukken tot en met distributie. Desgewenst kunt u de volledige verzorging van uw flyers of geadresseerd drukwerk aan ons uitbesteden.

Vragen?

Bel ons, stuur een e-mail of laat u terugbellen:

MiddelPunt Media

  • Vormgeving
  • Bestickering
  • Webdesign
  • Drukwerk
  • Verspreiding

 

Offerte aanvragen