Jirnsum (8,5 km)
Friesland - 18-02-2025
Column
Wandelen in de regio
Tekst en foto’s: Berber van Oyen-Peenstra
Al een paar keer heeft in Middelpunt een artikel gestaan over het nieuwe wandelpad langs de Kromme Grou. Ik doe daar een schepje bovenop. Het leek me handig om een rondwandeling te bedenken inclusief het pad.
Heen loop je over het fietspad dat naast de Reinerswei loopt. Je passeert een fraaie stelpboerderij op nummer 4, waar mijn oerbeppe aan vaderskant - Anna/Antje Deelstra (1887-1971) - geboren is. Haar naam staat nog in de gevelsteen. Vlak voor Jirnsum steek je de Jirnsumersyl over; de brug op de plek waar de Kromme Grou rivier de Boarn ontmoet. Een plek vol historie, die je kunt lezen en zien op diverse borden. In het hele dorp vind je mooie bordjes. Onder meer bij het beeldje De Jirnsumer Kat, dat verwijst naar een vroegere scheldnaam voor de inwoners.
Op de terugweg steek je het bruggetje over van kunstenaar Ids Willemsma om op het nieuwe, onverharde ‘kuierpaad’ te komen. Het is een fijne, groene aanvulling in de regio. Goed om te weten: honden zijn niet welkom en zo nu en dan ga je met behulp van opstapjes over een hek. Je eindigt (of begint, als je andersom loopt) bij ‘Aqualân Grou’, een natuurlijke overgang tussen rioolwaterzuiveringsinstallatie en natuurlijk oppervlaktewater.
Je kunt deze wandeling (of puur het nieuwe rondje) ook combineren met mijn eerdere wandeling door Grou, die eveneens start bij het station.
Berber woont in Nes en adviseert en ondersteunt vanuit BERBER communicatie voornamelijk organisaties die actief zijn in de wereld van de podiumkunsten, literatuur en taal.
Link naar de wandeling
Meer wandelingen? Bekijk hier de columns van Berber
Naar overzicht