Akkrum-Nes - 05-11-2022

 

Column

Leppagreide Yn'e Sinne

Tekst: Piet Dijkstra

 

De bouw van het zonnepark Leppagreide is gestart. Over de voortgang van de bouw van het zonnepark berichten we maandelijks in deze column “Leppagreide yn’e sinne”.

 

Het zonnepark Leppagreide is klaar, maar is nog niet aangesloten op het elektriciteitsnet. Over de voortgang van het zonnepark houden we u op de hoogte in deze column “Leppagreide yn’e sinne”. De voorbereidingen om te kunnen aansluiten op het net zijn nog in volle gang. Daarom deze week een goed moment voor een gastcolumn van Piet Dijkstra, bestuurslid Duurzaam Akkrum-Nes, over energiebesparing, belicht vanuit een ander perspectief.

 

Veel tips over energiebesparing gaan sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne terecht over besparingen die huizenbewoners direct geld opleveren. Gas en elektriciteit zijn extreem duur. Er zijn ook mogelijkheden om indirect te besparen op kosten van elektriciteit.

 

De in Nederland gebruikte elektriciteit wordt door vele bronnen opgewekt:

  • duurzame niet-fossiele bronnen zoals wind, zon, biomassa, waterkracht en kernenergie
  • fossiele bronnen zoals kolen, olie en aardgas

 

Als het op een dag heel hard waait en er is veel zon dan kan soms 100% van het elektriciteitsgebruik gedekt worden door wind en zon. Omdat kolen en kernenergie niet snel en gemakkelijk afgeschakeld kunnen worden exporteert Nederland op die momenten elektriciteit. Soms worden zelfs windmolens en zonneparken stilgezet. Dat gebeurt vaak in de weekenden. Als het een hele dag bewolkt en windstil is zijn we voor de opwekking van elektriciteit sterk afhankelijk van kolen en veel duur aardgas.

 

Een ander aspect van het elektriciteitsgebruik zijn de dagelijkse pieken in gebruik. Deze pieken zijn in de ochtend tussen 7 en 9 uur en aan het einde van de middag, begin avond, globaal tussen 17.00 en 20.00 uur. In die tijdperiodes worden aardgascentrales bijgeschakeld. De piekprijs van dit aardgas is op de dagelijkse elektriciteitsmarkt ook nog bepalend voor de (hoge) prijzen van de elektriciteit in de piek! Buiten de piek, dus rondom het middaguur en ’s nachts, is de prijs van elektriciteit vaak heel veel lager, zeker als het hard waait en er veel zonneschijn is.

 

Bovenstaande leidt tot de volgende algemene TIPS:

  1. Gebruik zo veel mogelijk de elektriciteit buiten de piekuren, voor zover dat mogelijk is. Voorbeelden: gebruik (af)wasmachines, opladen elektrische auto.
  2. Als er veel zon en wind is overdag, juist dan buiten de piekuren elektriciteit gebruiken.
  3. Als er ‘s nachts veel wind is, gebruik ook deze tijd ter ontlasting van de piek.
  4. Als er weinig zon en wind is, stel zo mogelijk elektriciteitsgebruik uit.

 

Het slim gebruiken van energie geeft een betere spreiding van het energieverbruik en verlaagd daarmee de piekbelasting. Als consument levert dat op dit moment heel weinig tot geen financieel voordeel op, maar de verwachting is dat dit de komende jaren gaat veranderen. Wat slim gebruiken wel oplevert is, minder piekbelasting en dus minder bijschakelen van aardgascentrales. Ook veel waard in deze tijd.

 

 

 

Columns Leppagreide

 

 


Naar overzicht

Laatste nieuws

Meer Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER lokale-schatten-middelpunt-med
23-09-2026

Lokale Schatten: ontdek de parels van eigen bodem

LEES MEER img0316-(2)
23-09-2026

Kinderboekendag Terherne maakt krachtige comeback

LEES MEER herfst-activiteit-(2)
23-09-2026

Pretmakers - Herfstvakantie knutselactiviteit

LEES MEER wk36-kletskous-195x139-def
08-09-2026

25 jaar Kletskous - Wie jarig is, trakteert!

LEES MEER bridge
10-09-2026

80 jaar Bridgeclub Akkrum

LEES MEER kidsbios
11-09-2026

KidsBios in Akkrum

Columns

Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER ik-mis-je-mama
08-09-2026

Veertien jaar verder

LEES MEER parttechniek2
08-09-2026

Waarom vragen we pas wat iemand wil als hij vertrekt?

LEES MEER mirjam-bos-2
08-09-2026

Is het uitkeren van een erfdeel een schenking?

LEES MEER aukje-sereen
08-09-2026

Kom in je element!

LEES MEER plaatje-bij-column-sept-middel
08-09-2026

De stille revolutie van onderop

LEES MEER img8308bvanoyenliggend
08-09-2026

Leons-Jorwert-Baard (8,5 km)

LEES MEER rozenkrans
25-08-2026

Afscheidsrituelen

LEES MEER img4885
25-08-2026

Eilandhoppen

LEES MEER chatgpt-image-1-sep-2026-16253
25-08-2026

Toeters en bellen...

Over ons

Drukwerk en een website zijn het visitekaartje van uw onderneming. Of het nu gaat om kranten, folders, brieven, huisstijl of direct marketing. Als Media bedrijf weten wij dat en kunnen wij dit voor u verzorgen. Van opmaak, vormgeving, drukken tot en met distributie. Desgewenst kunt u de volledige verzorging van uw flyers of geadresseerd drukwerk aan ons uitbesteden.

Vragen?

Bel ons, stuur een e-mail of laat u terugbellen:

MiddelPunt Media

  • Vormgeving
  • Bestickering
  • Webdesign
  • Drukwerk
  • Verspreiding

 

Offerte aanvragen