Friesland - 25-02-2026

 

Column

Wandelen in de regio

Tekst en foto’s: Berber van Oyen-Peenstra

Mijn schoonzus uit Schiedam stuurde me laatst een route toe, die ze had gespot in de Seasons. Een wandeling die in het voorjaar helemaal fraai zal zijn, dankzij de stinzenplanten (zoals krokus, blauw druifje, narcis en kievitsbloem) die je dan zult tegenkomen. Maar ook nu is het een mooie route. Je start bij Dekema State, één van Frieslands oudste states (landhuizen). Het is in de 14e eeuw gesticht als verdedigbare zaalstins: een gebouw waarin gezinnen zich veilig konden terugtrekken in tijden van gewapende strijd.

 

Het groeide in de eeuwen daarna uit tot adellijke woning. Het is nu een museum, dat vanaf april in de weekenden weer geopend is. De tuin is ook in de winter gewoon geopend en er is zelfs zelfbedieninghoreca. Check de openingstijden even op dekemastate.nl.

 

Je wandelt vanaf daar in zo’n twintig minuten naar Martenastate in Cornjum. Het huidige miniatuurkasteeltje heeft voorgangers gekend sinds de Middeleeuwen. Eerst stond er het Martenahuis, dat werd vervangen door een groot gebouw met vleugels, tot rond 1900 de huidige state (rijksmonument) werd gebouwd. In het park rondom de state staan borden met historische informatie. Theetuin de Túnmanswente is in het weekend geopend van 1 april tot eind oktober (check tunmanswente.nl).

 

Het tweede deel van de wandeling gaat over een stukje provinciale weg en een fietspad. Onderweg kom je enkele borden tegen van ‘Literatuerrûte Ljouwerteradiel’, waaronder het gedicht By Martena State van Baukje Wytsma.


Link naar de wandeling

 

Meer wandelingen? Bekijk hier de columns van Berber

Naar overzicht

Laatste nieuws

Meer Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER full-shot-cute-kid-potty-train
20-05-2026

Gratis zindelijkheidstraining in Akkrum

LEES MEER fb-evenement-afbeelding
19-05-2026

Grouster 4Daagse 2026

LEES MEER opening-3
19-05-2026

Tennis Club Oldeboorn viert 50-jarig jubileum

LEES MEER 2mva2233
05-05-2026

Tien maanden De Gondel: een warm thuis in het hart van Aldeboarn

LEES MEER schermafbeelding-2026-05-05-om
05-05-2026

Maak nu kennis met de deelauto met 50% korting

LEES MEER mother-daughter-painting-tradi
21-04-2026

Akkrum-Nes Bloeit: doe je mee?

LEES MEER mp2610pagina12
19-05-2026

Te dwaan YN MIDDEN FRYSLÂN

LEES MEER drukwerkacties2026
28-10-2025

Drukwerkacties Inclusief GRATIS Advertentie en/of Verspreiding

LEES MEER schermafbeelding-2021-12-21-om

Bezorger worden

Columns

Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER mei-2026-mercedes-benz
19-05-2026

Liever een glimlach dan tranen

LEES MEER mirjam-bos-2
19-05-2026

Rechten en plichten bij een eigendomsoverdracht

LEES MEER parttechniek
19-05-2026

Druk met druk zijn?

LEES MEER img7533bvanoyenlr
19-05-2026

Tjalleberd-Gersloot (7 km)

LEES MEER deelauto-column
19-05-2026

Deelauto’s in Bloei: Slimmer rijden in Akkrum, Aldeboarn en Reduzum

LEES MEER portretfoto-leo-boermans
05-05-2026

Wie doet wat? De kunst van samen afscheid nemen

LEES MEER schermafbeelding-2026-05-05-om
05-05-2026

Jouke Bos en Sietse de Vos

LEES MEER foto-column-mei-2026
05-05-2026

Ode aan de directeur

LEES MEER oranjetipjepaardenbloemalddjip
05-05-2026

Oranjetipje op Paardenbloem

Over ons

Drukwerk en een website zijn het visitekaartje van uw onderneming. Of het nu gaat om kranten, folders, brieven, huisstijl of direct marketing. Als Media bedrijf weten wij dat en kunnen wij dit voor u verzorgen. Van opmaak, vormgeving, drukken tot en met distributie. Desgewenst kunt u de volledige verzorging van uw flyers of geadresseerd drukwerk aan ons uitbesteden.

Vragen?

Bel ons, stuur een e-mail of laat u terugbellen:

MiddelPunt Media

  • Vormgeving
  • Bestickering
  • Webdesign
  • Drukwerk
  • Verspreiding

 

Offerte aanvragen