Grou-Reduzum - 11-11-2025

 

Verhalen uit de dierenartsenpraktijk

Dierenartsenpraktijk Reduzum-Grou

met hart voor dieren,
in het hart van Fryslân

Door Judith Derksen

 

Over balans, boeren en een kat met een muis

Het is zondag. Een zonnige herfstmiddag in oktober. Ik heb net een kat behandeld die waarschijnlijk was aangereden. Gelukkig leek het allemaal mee te vallen met de schade. Verder verloopt mijn spoeddienst dit weekend rustig.

 

Ik rijd tussen de weilanden door terug naar huis. De natuur neemt zijn prachtige herfstkleuren weer aan. We hebben een prima zomer achter de rug en de laatste herfstsnedes zijn deze week naar tevredenheid gemaaid. Rechts scharrelt wat jongvee in het weiland op zoek naar de lekkerste plukjes gras. Links vliegt een groepje kievieten op die schrikken van mijn auto. Friesland op zijn best, als je het mij vraagt.

 

Ik denk nog na over de reportage die ik net heb gelezen in de Leeuwarder Courant, waarin een aantal melkveehouders uiteenzetten hoe zij omgaan met de grillen van de politiek en proberen in te spelen op de onzekerheden die al jaren aanhouden. Stuk voor stuk ondernemers met hun eigen visie en toekomstplannen.

 

Verschuivingen in milieu en natuur en de invloed van de veehouderij op die processen zijn hot topic de laatste jaren. Duurzaamheid en efficiëntie zijn in Europa dé termen van de 21e eeuw.

 

Als ik dan kijk naar de melkveehouderij in Nederland, dan lijkt me dat het ultieme toppunt van duurzaamheid en efficiëntie. De Nederlandse melkkoe is een topsporter, die onder de ideale omstandigheden veel en veilig kan produceren. Er zijn landen waar wel drie koeien nodig zijn voor dezelfde melkproductie als één koe hier in Friesland. Daarmee is elders dus ook drie keer meer voer nodig, wordt drie keer meer mest geproduceerd en drie keer meer stikstof en methaan uitgestoten. Zouden we de melkveehouderij in Nederland dan niet moeten stimuleren in plaats van afremmen? Klimaat is immers toch een wereldwijd issue, iets wat we niet in Nederland alleen gaan oplossen?

 

De wereldwijde vraag naar voedsel neemt alleen maar toe, loopt een deel van de oplossing niet hier in Friesland in de stal? Als hier een veehouderij stopt met honderd melkkoeien, is er elders weer een nieuwe veehouderij nodig met misschien wel driehonderd koeien om in dezelfde vraag naar voedsel te blijven voorzien.

 

Die gedachten neem ik mee terwijl ik mijn oprit op draai. Ik parkeer de dienstauto en loop door de tuin, waar minstens acht soorten tuinvogels opvliegen.

 

Het inspelen op de natuur, de samenwerking met alle facetten van de sector, het maakt ons werk mooi en afwisselend. De focus op preventieve gezondheidszorg is de laatste jaren in ons vak alleen maar toegenomen. Natuurlijk behandelen we een zieke koe, maar leuker is het om samen met veehouder, voeradviseur, klauwbekapper en vele anderen te zorgen voor een gezonde koppel koeien die goed produceert. Verduurzaming en innovatie zijn daarbij onmisbare elementen geworden. Elke melkveehouder zoekt daarbij op zijn eigen manier naar een goede balans.

 

Ik zet een kopje koffie. Mijn koffiezetapparaat draait op de stroom van de zonnepanelen die deze mooie najaarsdag volop leveren. Ondertussen komt mijn kat de tuin in met een muis in zijn bek.

 

Terwijl hij tevreden met zijn vangst speelt, denk ik: dit is waar we naar zoeken, evenwicht. Tussen mens en dier, tussen natuur en voedselproductie, tussen preventief en curatief.

 

Balans. Daar draait het om. En hoe zich dat de komende decennia gaat tekenen voor de veehouderij en alles daar omheen? We gaan het zien.

 

En over balans gesproken: ik zal de volgende keer weer met een luchtiger verhaal komen, over een kat in het plafond of een succesvolle operatie.

 

 

Dierenartsenpraktijk Reduzum-Grou

Oedsmawei 13

9001ZJ Grou

Tel: 0566-601464

info@dierenartsgrou.nl

www.dierenartsgrou.nl

 

 

Columns Dierenartsenpraktijk

Naar overzicht

Laatste nieuws

Meer Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER full-shot-cute-kid-potty-train
20-05-2026

Gratis zindelijkheidstraining in Akkrum

LEES MEER fb-evenement-afbeelding
19-05-2026

Grouster 4Daagse 2026

LEES MEER opening-3
19-05-2026

Tennis Club Oldeboorn viert 50-jarig jubileum

LEES MEER 2mva2233
05-05-2026

Tien maanden De Gondel: een warm thuis in het hart van Aldeboarn

LEES MEER schermafbeelding-2026-05-05-om
05-05-2026

Maak nu kennis met de deelauto met 50% korting

LEES MEER mother-daughter-painting-tradi
21-04-2026

Akkrum-Nes Bloeit: doe je mee?

LEES MEER mp2610pagina12
19-05-2026

Te dwaan YN MIDDEN FRYSLÂN

LEES MEER drukwerkacties2026
28-10-2025

Drukwerkacties Inclusief GRATIS Advertentie en/of Verspreiding

LEES MEER schermafbeelding-2021-12-21-om

Bezorger worden

Columns

Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER mei-2026-mercedes-benz
19-05-2026

Liever een glimlach dan tranen

LEES MEER mirjam-bos-2
19-05-2026

Rechten en plichten bij een eigendomsoverdracht

LEES MEER parttechniek
19-05-2026

Druk met druk zijn?

LEES MEER img7533bvanoyenlr
19-05-2026

Tjalleberd-Gersloot (7 km)

LEES MEER deelauto-column
19-05-2026

Deelauto’s in Bloei: Slimmer rijden in Akkrum, Aldeboarn en Reduzum

LEES MEER portretfoto-leo-boermans
05-05-2026

Wie doet wat? De kunst van samen afscheid nemen

LEES MEER schermafbeelding-2026-05-05-om
05-05-2026

Jouke Bos en Sietse de Vos

LEES MEER foto-column-mei-2026
05-05-2026

Ode aan de directeur

LEES MEER oranjetipjepaardenbloemalddjip
05-05-2026

Oranjetipje op Paardenbloem

Over ons

Drukwerk en een website zijn het visitekaartje van uw onderneming. Of het nu gaat om kranten, folders, brieven, huisstijl of direct marketing. Als Media bedrijf weten wij dat en kunnen wij dit voor u verzorgen. Van opmaak, vormgeving, drukken tot en met distributie. Desgewenst kunt u de volledige verzorging van uw flyers of geadresseerd drukwerk aan ons uitbesteden.

Vragen?

Bel ons, stuur een e-mail of laat u terugbellen:

MiddelPunt Media

  • Vormgeving
  • Bestickering
  • Webdesign
  • Drukwerk
  • Verspreiding

 

Offerte aanvragen