Friesland - 05-11-2026

 

Column door:

Kees van den Bosch

Adviseur Technische Carrières

“Hij kan goed leren, dus hij kan naar de havo.” Zo'n zin hebben we allemaal weleens gehoord. En eigenlijk klinkt het heel logisch. Als een kind goed kan leren, moet je eruit halen wat erin zit. Toch zit er iets vreemds in. Want waarom betekent ‘eruit halen wat erin zit’ bijna automatisch dat je zo lang mogelijk in de schoolbanken moet blijven? We spreken ook nog altijd over hoog- en laagopgeleid. Alsof het ene letterlijk boven het andere staat. Terwijl ik me regelmatig afvraag of degene die dat ooit bedacht heeft zelf weleens heeft geprobeerd een storing in een productielijn te vinden.

In mijn werk kom ik dagelijks mensen tegen die misschien geen indrukwekkende rij diploma's achter hun naam hebben, maar ondertussen dingen kunnen waar ik werkelijk geen kaas van heb gegeten. Monteurs die aan een machine horen dat er iets niet goed zit. Een elektromonteur die in een schakelkast vol draden precies weet waar hij moet zoeken. Een lasser die twee stukken RVS zo aan elkaar krijgt dat het bijna zonde is om het daarna ergens in een fabriek weg te bouwen. Of een servicemonteur die met een laptop, gereedschapskist en gezond verstand naar een klant rijdt en pas weer vertrekt als de boel draait. Probeer dat allemaal maar eens met alleen een mastertitel.

 

We hebben jongeren jarenlang aangemoedigd om vooral door te leren. Havo als het kan, daarna hbo en misschien nog de universiteit. Daar is op zichzelf natuurlijk helemaal niets mis mee. We hebben ingenieurs, artsen, docenten, accountants en wetenschappers net zo hard nodig. Maar ergens is het beeld ontstaan dat werken met je handen vooral iets is voor degene die ‘niet zo goed kon leren’. En juist dát klopt niet. Een goede vakman is namelijk zijn hele leven aan het leren. Nieuwe machines, andere besturingen, ingewikkeldere installaties, automatisering, robotisering. Alleen gebeurt dat leren wat vaker naast een machine dan in een collegezaal. 

 

Het bijzondere is dat de arbeidsmarkt inmiddels precies laat zien hoe vreemd die waardering eigenlijk is. Bedrijven kunnen de mooiste fabriek neerzetten en miljoenen investeren in machines, robots en automatisering, maar zonder goede mensen gebeurt er helemaal niets. Goede monteurs, verspaners, lassers, operators en servicetechnici hebben tegenwoordig vaak meerdere mogelijkheden om uit te kiezen. Werkgevers doen hun best om ze binnen te halen én binnen te houden. Niet omdat ze zo ‘laag’ zijn opgeleid, maar omdat ze iets beheersen waar simpelweg veel te weinig mensen goed in zijn. Vakmanschap is schaars geworden. En wat schaars is, wordt vanzelf waardevol.

 

Misschien moeten we daarom eens ophouden met de vraag hoe hoog iemand is opgeleid. Vraag liever waar iemand goed in is. De één rekent een ingewikkelde constructie door, de ander zorgt ervoor dat die constructie daadwerkelijk gebouwd wordt. De één ontwerpt een productielijn, de ander krijgt hem op maandagochtend om half zes weer aan de praat. We kunnen niet zonder elkaar. Dus als een jongen of meisje goed kan leren én gelukkig wordt van techniek, sleutelen of dingen maken, laten we dan vooral niet zeggen dat er “meer in zit”. Misschien zit er namelijk precies genoeg in. En misschien noemen we dat over een paar jaar gewoon weer wat het altijd al was: een vakman.

 

Hebt u vragen of opmerkingen?

058 8330001, De Finnen 10, 9001 XW Grou

www.parttechniek.nl

www.zzpverloning.nl

 

Op de foto: team PART Techniek

 

Columns van Kees van de Bosch

Naar overzicht

Laatste nieuws

Meer Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER aankondiging-yn-en-ut-2026
04-11-2026

Yn en Út Poppenwier - 14/15 november

LEES MEER mastreechter-staar
25-10-2026

Kaartverkoop Mastreechter Staar in Akkrum loopt goed

LEES MEER stickerkaart
21-10-2026

Lokale Schatten stempelkaart + actie

LEES MEER nationale-spellenweek-poster-0
07-10-2026

Bibliotheek Akkrum-Nes brengt mensen samen tijdens Nationale Spellenweek

LEES MEER young-sanc
07-10-2026

Twee cheques uitgereikt op drukbezochte Parkmarkt

LEES MEER lokale-schatten-middelpunt-med
23-09-2026

Lokale Schatten: ontdek de parels van eigen bodem

LEES MEER te-dwaan-mp202621
07-10-2026

Te dwaan YN MIDDEN FRYSLÂN

LEES MEER drukwerkacties2026
28-10-2025

Drukwerkacties Inclusief GRATIS Advertentie en/of Verspreiding

LEES MEER schermafbeelding-2021-12-21-om

Bezorger worden

Columns

Nieuws Archief Columns Recepten


LEES MEER altijdakkrum

Columns Altijd Akkrum

LEES MEER logo-40-cm-dap-vergroot

Columns Dierenartsenpraktijk Reduzum-Grou

LEES MEER photo-anya-petra-eijer-06752-2

Columns Petra Eijer-Bakker

LEES MEER cover-spinnen-wantsen-en-sweef

Columns Sake P. Roodbergen

LEES MEER sigrid-de-vries

Columns Reisadviseur Sigrid de Vries

LEES MEER ismaellotz-berber

Columns Wandelen in de Regio - Berber van Oyen-Peenstra

LEES MEER leo-boermans

Columns Boermans & de Vries Uitvaartzorg

LEES MEER mirjambos

Columns Notariskantoor Mirjam Bos

LEES MEER kees-parttechniek

Columns Kees van den Bosch - Adviseur Technische Carrières

Over ons

Drukwerk en een website zijn het visitekaartje van uw onderneming. Of het nu gaat om kranten, folders, brieven, huisstijl of direct marketing. Als Media bedrijf weten wij dat en kunnen wij dit voor u verzorgen. Van opmaak, vormgeving, drukken tot en met distributie. Desgewenst kunt u de volledige verzorging van uw flyers of geadresseerd drukwerk aan ons uitbesteden.

Vragen?

Bel ons, stuur een e-mail of laat u terugbellen:

MiddelPunt Media

  • Vormgeving
  • Bestickering
  • Webdesign
  • Drukwerk
  • Verspreiding

 

Offerte aanvragen